Sposoby na oszczędzanie gazu


Gaz jest używany nie tylko do gotowania, ale i także do ogrzewania pomieszczeń. Jak oszczędzać gaz? 

Okna

Przez nieszczelne okna ucieka aż ¼ energii cieplnej. Warto więc się zastanowić nad ich wymianą na nowe. Kupując nowe okna zwróćmy uwagę na ich energooszczędność, czyli na współczynnik przenikania ciepła.

Grzejnik

Jednym z często pojawiających się błędów jest zasłanianie grzejników czy to grubymi zasłonami czy to meblami. Taki zasłonięty grzejnik nawet jeśli jest ustawiony maksymalnie to oddaje sporo mniej ciepła.

Ściany

Tak jak w przypadku okien ściany mogą być odpowiedzialne za ucieczkę ciepła. Mówi się nawet w ten sposób można utracić o 35% mniej ciepła. Tak wysoki procent utraconego ciepła powinien nas przekonać do ocieplenia ścian naszego budynku.

Przegrzewanie pomieszczeń

Pamiętajmy, aby nie przegrzewać pomieszczeń. Po pierwsze żar tropików w mieszkaniu czy domu nie jest zdrowe, a po drugie może nas sporo kosztować. Przykładowo w sypialni w nocy temperatura powinna przekraczać 17-18 stopni Celsjusza.

Urządzenie grzewcze

Warto zainwestować w nowe urządzenia grzewcze, które funkcjonują inteligentnie. Dzięki temu urządzenie potrafi dostosować spalanie paliwa do potrzeb danego gospodarstwa domowego. W trakcie całego sezonu można zaoszczędzić dzięki nowemu urządzeniu nawet 30% na kosztach ogrzewania gazem.

Gotowanie

Gaz często używamy do gotowania. Gotując na gazie należy odpowiednio do średnicy palnika dobieramy naczynie. Oczywiście ich średnica powinna być zbliżona – wówczas bowiem płomień będzie ogrzewać całe dno danego naczynia. Mniej gazu zużyjemy, jeśli naczynie będzie przykryte.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *