Ceny gazu dla firm uwolnione


Z początkiem października zostały zniesione taryfy gazowe dla odbiorców biznesowych. Dotychczas każdy cennik musiał być zatwierdzony przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Taryfy gazowe dla firm

Już od wiosny ubiegłego roku zapowiadało się, że taryfy na gaz dla firm będą zniesione. Wówczas resort energii podkreślał, że Polska to ostatni kraj należący do Unii Europejskiej, gdzie taryfy gazowe muszą być zatwierdzane. 1 października weszły w życie przepisy o liberalizacji rynku gazu, które obejmą około ¾ odbiorców gazu. Zdaniem regulatora samo uwolnienie cen nie powinno spowodować drastycznych podwyżek cen gazu.

Taryfy gazowe dla domu

Taryfy na gaz dla domu nadal będą zatwierdzane przez organ regulujący, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Uwolnienie cen dla tych odbiorców gazu polski rząd opóźnia z obawy że stawki mocno wzrosną. Opłaty za gaz i tak już pochłaniają niemałą część domowych budżetów Polaków – są jedne z najwyższych w Unii Europejskiej (jeśli uwzględnimy siłę nabywczą). Już od ośmiu lat Komisja Europejska wzywa nas do zniesienia taryf gazowych. Jakiś czas temu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że jest to regulowanie taryf narusza prawo unijne. Dlatego też postanowiono o zniesieniu taryf, ale na razie dla odbiorców biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *