Na co uważać podczas zmiany sprzedawcy gazu?


Choć możliwość zmiany sprzedawcy gazu istnieje od 2007 roku, to tak naprawdę dwa – trzy lata temu coś drgnęło na polskim rynku gazu.

Prawo do zmiany

Prawo do zmiany sprzedawcy gazu, podobnie jak zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, weszło w życie w drugiej połowie 2017 roku. Eksperci podkreślają, że struktura rynku jest zbyt skomplikowana. Dawniej była gazowania, która obsługiwała klienta od A do Z. Dziś ktoś inny jest właścicielem gazowej infrastruktury (dystrybutorzy), a gaz możemy kupować od innego podmiotu (sprzedawcy). Dystrybutora jednak nie możemy zmienić.

Jedna faktura za gaz

Odbiorca gazu nawet w przypadku zmiany sprzedawcy gazu otrzymuje tylko jeden rachunek – za zużyty gaz oraz za usługi dystrybucyjne. W przypadku rynku gazu przyjął się bowiem model tzw. umowy kompleksowej (jeden rachunek za gaz, sprzedawca bezpośrednio rozlicza się z dystrybutorem).

Proces zmiany sprzedawcy gazu

Procedura zmiany sprzedawcy gazu może być realizowana w dwóch modelach. Albo wszystkie formalności załatwiamy sami albo pozostawiamy to w gestii nowego sprzedawcy – udzielamy mu pełnomocnictwa do załatwienia wszelkich formalności związanych ze zmianą sprzedawcy.

Umowy na gaz

Zanim podpiszemy nową umowę na gaz należy ją bezwzględnie przeczytać, także te zapisy napisane małym drukiem. Jeśli umowa zawiera załączniki je także trzeba koniecznie przeanalizować. W przypadku podpisywania umowy poza lokalem sprzedawcy mamy prawo daną umowę wypowiedzieć w ciągu 14 dni bez podania przyczyny i bez żadnych konsekwencji. Wzór wypowiedzenia powinien nam zostawić akwizytor (niestety nie zawsze tak się dzieje). Wypowiedzenie umowy po tym terminie wiąże się w większości przypadków z naliczeniem kary umownej za rozwiązanie umowy przed terminem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *